Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mikołowie (II)

Powiat mikołowski / Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie realizuje projekt pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mikołowie (II)" [nr FESL.05.01-IP.02-0BEA/24], współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021 - 2027.

Cel projektu:
Zwiększenie w okresie realizacji projektu 01.01.2025 - 31.12.2026r. możliwości zatrudnienia osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mikołowie [PUP] zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w tym w szczególności osób młodych poniżej 30 roku życia oraz znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy.

Rezultaty projektu:
Przewidziano udział 116 uczestników projektu z czego:
- 70 uczestników podejmie zatrudnienie łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu.
- 6 uczestników uzyska kwalifikacje po opuszczeniu programu
- 11 uczestników podejmie kształcenie lub szkolenie po opuszczeniu programu.
- 1 uczestnik uzyska kwalifikacje cyfrowe po opuszczeniu programu
 
Okres realizacji:
01.01.2025 - 31.12.2026

Grupa odbiorców projektu:
Osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mikołowie jako osoby bezrobotne, zwłaszcza:
a) osoby młode (osoby w wieku 18-29 lat), w tym w szczególności:
• osoby z grupy NEET,
• osoby samotnie wychowujące dzieci,
• osoby opuszczające pieczę zastępczą,
• osoby pochodzenia migranckiego.
b) znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.:
• kobiety,
• osoby wieku 50 lat i więcej,
• osoby z niepełnosprawnościami,
• osoby długotrwale bezrobotne,
• osoby o niskich kwalifikacjach.

Formy wsparcia realizowane w ramach projektu:

  • szkolenia
  • bony szkoleniowe
  • staże
  • środki na podjęcie działalności gospodarczej,
  • refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy.
  • prace interwencyjne

Ponadto w projekcie przewidziano usługi pośrednictwa pracy lub poradnictwa zawodowego.

W ramach prowadzonych naborów wniosków o organizację aktywnych form wsparcia tut. Urząd w szczególności zaprasza organizatorów, którzy zapewnią uczestnikom projektu możliwość zdobycia umiejętności/kompetencji cyfrowych, niezbędnych do podjęcia pracy w sektorze zielonej gospodarki, istotnych dla regionalnych/lokalnych specjalizacji oraz związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi. Szczególnie zachęcamy również potencjalnych dotacjobiorców do uruchamiania działalności gospodarczej w branżach, które umożliwiają zdobycie w/w umiejętności/kompetencji.
 
Całkowita wartość projektu: 2 732 090.52 zł, w tym dofinansowanie UE: 2 732 090,52 zł.  

hasztagi: #FunduszeUE lub #FunduszeEuropejskie.


Pożyczka szkoleniowa - wniosek


Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30 roku życia - informacje dodatkowe


Poradnictwo zawodowe - informacje dodatkowe


Dofinansowanie studiów podyplomowych - informacje dodatkowe


Szkolenia i bony szkoleniowe - informacje dodatkowe


Rejestracja w urzędzie pracy - informacje dodatkowe


Nabór w GZM - Departament Informatyki

Urząd Metropolitalny Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii ogłosił nabór na stanowisko urzędnicze w Departamencie Informatyki.
W treści ogłoszenia zawarte są informacje dotyczące:
- terminu składania aplikacji,
- wymagań niezbędnych i dodatkowych,
- głównych obowiązków pracownika,
- warunków pracy na stanowisku.
Osoby zainteresowane aplikowaniem na stanowisko, którego dotyczy nabór, proszone są o zapoznanie się z treścią ogłoszenia o naborze.

Nabór w GZM

Urząd Metropolitalny Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii ogłosił nabór na stanowisko: główny specjalista w Departamencie Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy.
W treści ogłoszenia zawarte są informacje dotyczące:
- terminu składania aplikacji,
- wymagań niezbędnych i dodatkowych,
- głównych obowiązków pracownika,
- warunków pracy na stanowisku.
Osoby zainteresowane aplikowaniem na stanowisko, którego dotyczy nabór, proszone są o zapoznanie się z treścią ogłoszenia o naborze.

Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności

Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Powiatowego Urzędu w Mikołowie.

Data publikacji strony internetowej: 16 maja 2015 roku. Data ostatniej istotnej aktualizacji: 18 grudnia 2020 roku.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

  • formularz kontaktowy nie posiada dowiązanych etykiet tekstowych,
  • filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
  • część plików PDF nie jest jeszcze dostosowana do wersji dostępnych cyfrowo.

Wyłączenia

  • multimedia opublikowane przed 23 września 2020 roku,
  • mapy,
  • treści, które nie zostały przez Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie wytworzone.

Oświadczenie sporządzono dnia: 23 września 2019 roku. Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 25 marca 2025 roku. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny. Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Aleksandra Borek, archiwum@pup-mikolow.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 32 325 03 71. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Każda osoba ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementów. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Podmiot publiczny jest zobowiązany zrealizować żądanie bez zbędnej zwłoki jednakże nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym fakcie stronę podając termin kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować inny sposób dostępu do informacji.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zgłoszenia można dokonać poprzez:

Pozostałe informacje

Dostępności architektoniczna

Informacje dotyczące budynku Powiatowego Urzędu Pracy

Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.

Boczne wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Mikołowie jest dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku.

Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.

Od wejścia do budynku korytarz oznakowany strzałkami korytarz w prostej linii prowadzi do punktu informacyjnego obsługiwanego przez pracownika. W budynku nie ma wind ani schodołazu, w razie potrzeby obsługa interesantów odbywa się w pomieszczeniach znajdujących się na parterze budynku do których prowadzi szeroki korytarz.

Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych.

W budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Mikołowie dla osób z dysfunkcją narządu słuchu znajdują się udogodnienia w postaci: pętli indukcyjnej oraz tłumacza języka migowego on-line. Nie ma natomiast oznaczeń w alfabecie Braille'a dla osób niewidomych ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób słabowidzących. Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.

Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Przy bocznym wejściu do budynku dostosowanym do osób poruszających się na wózku, znajdują się 1 miejsce parkingowe wydzielone i oznakowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.

Do budynku i wszystkich pomieszczeń, w których prowadzi się obsługę interesantów, można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Na parterze budynku Urzędu znajduje się punkt informacyjny dla osób z niepełnosprawnością. Osoba głucha lub słabosłysząca może skorzystać z bezpłatnej usługi tłumacza języka migowego on-line, usługa ta nie wymaga wcześniejszego umawiania się na wizytę.

Z usługi tłumacza j. migowego on-line osoba głucha lub słabosłysząca możne skorzystać w dwojaki sposób:

  1. Poprzez zgłoszenie się ze swoją sprawą do siedziby Powiatowego Urzędu Pracy w Mikołowie, gdzie znajduje się oznakowane stanowisko z dostępem do usługi. Pracownik (za pośrednictwem komputera z kamerą) połączy się z tłumaczem j. migowego. Tłumacz będzie pośredniczył w rozmowie między klientem a urzędnikiem. Rozmowa odbywa się w czasie rzeczywistym.
  2. Nie wychodząc z domu. Wystarczy, że osoba z trudnościami w komunikowaniu się posiada sprzęt komputerowy (komputer PC, laptop, tablet) wyposażony w kamerę oraz podłączenie do Internetu.

Usługa dostępna jest na stronie internetowej PUP w zakładce Obsługa osób głuchych i słabosłyszących.

Na parterze budynku jest ogólnie dostępna toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Do Powiatowego Urzędu Pracy w Mikołowie można dojechać samodzielnie lub środkami komunikacji publicznej (od wejścia głównego w odległości ok. 350m znajduje się przystanek autobusowy Łaziska Górne Ratusz oraz w odległości 1km stacja PKP Łaziska Górne Dworzec). W rozkładzie jazdy autobusów poszczególnych linii są kursy realizowane przez pojazdy niskopodłogowe.

Informacje dodatkowe

  • Na stronie internetowej kontrast spełnia wymagania WCAG na poziomie AAA,
  • aktualnie trwają prace nad konwersją wszystkich plików PDF do wersji dostępnych cyfrowo,
  • pragniemy zapewnić, iż Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie nie zaprzestanie czynić starań w kierunku poprawy warunków korzystania z budynku urzędu jak i ze strony internetowej przez osoby z niepełnosprawnościami


Akademia przyszłości – wzmocnienie potencjału pracowników PUP w Mikołowie (typ 1)


Powiat mikołowski / Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie realizuje projekt pn. „Akademia przyszłości – wzmocnienie potencjału pracowników PUP w Mikołowie (typ 1)", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach FESL 2021 - 2027.

Cel projektu:
Celem projektu jest wzmocnienie potencjału Powiatowego Urzędu Pracy w Mikołowie, poprzez podniesienie i/lub uzyskanie kwalifikacji lub kompetencji przez 13 pracowników PUP w Mikołowie w okresie realizacji projektu tj. od 01.05.2025 do 31.08.2026r. Projekt zakłada przeprowadzenie indywidualnej diagnozy wszystkich uczestników, dzięki której uczestnicy nabędą większą świadomość barier kompetencyjnych i na podstawie której wezmą udział w:

- szkoleniach/kursach

oraz/lub

- studiach podyplomowych,

które pomogą im przełamać zdiagnozowane w indywidualnej diagnozie potrzeb uczestnika bariery kompetencyjne. Dzięki udziałowi w projekcie, co najmniej 84,6% uczestników (11 os.) uzyska kwalifikacje lub kompetencje.

Rezultaty projektu:

  • Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, objętych wsparciem w programie [osoby] 13 osób w tym 11 kobiet i 2 mężczyzn
  • Liczba pracowników instytucji rynku pracy objętych wsparciem w programie [osoby] 13 os. w tym 11 kobiet i 2 mężczyzn
  • Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu [osoby] 11 osób w tym 9 kobiet i 2 mężczyzn
  • Liczba objętych wsparciem podmiotów administracji publicznej lub służb publicznych na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym [podmioty] 1 podmiot

Okres realizacji:
01.05.2025 - 31.08.2026

Grupa odbiorców projektu:

Pracownicy zatrudnieni w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mikołowie zatrudnieni na umowę o pracę.
Formy wsparcia realizowane w ramach projektu:

  1. Diagnoza indywidualna uczestnika
  2. Szkolenia lub studia podyplomowe w zakresie:
  • Wzmocnienie potencjału kadry w zakresie poradnictwa zawodowego i aspektów psychologii
  • Wzmocnienie potencjału kadry w zakresie zarządzania marketingowego
  • Wzmocnienie potencjału kadry w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi
  • Wzmocnienie potencjału kadry w zakresie pośrednictwa pracy
  • Wzmocnienie potencjału kadry w zakresie umiejętności cyfrowych
  • Wzmocnienie potencjału kadry w zakresie organizacyjnym
  • Wzmocnienie kadry w zakresie zarządzania projektem
  • Wzmocnienie potencjału kadry w zakresie motywowania zespołu
  • Wzmocnienie potencjału kadry w zakresie obsługi kadrowo - płacowej

Całkowita wartość projektu: 191 994.35 zł, w tym dofinansowanie UE: 163 195.19 zł.  


hasztagi: #FunduszeUE lub #FunduszeEuropejskie.


Dofinansowanie studiów podyplomowych


Szkolenia i bony szkoleniowe


Informacja dotycząca terminu rozpatrywania wniosków złożonych w ramach naboru z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie informuje, że w związku z dużym zainteresowaniem pracodawców wsparciem z Krajowego Funduszu Szkoleniowego i tym samym dużą ilością wniosków złożonych w ramach naboru KFS w dniach 19-20.02.2025 r., na podstawie § 9 ust. 7 Regulaminu przyznawania pracodawcy środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mikołowie w 2025 r. termin rozpatrywania przedmiotowych wniosków zostaje przedłużony do dnia 30.04.2025r.  Jednocześnie informujemy, że ze względu na konieczność uzupełnienia przez pracodawców wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego ww. termin może ulec wydłużeniu. 

W przypadku chęci uzyskania dodatkowych informacji możliwy jest kontakt telefoniczny: 32 325-03-83, 537-182-586.


Stopa bezrobocia

  I.2025r. II.2025r. III.2025r. IV.2025r. V.2025r. VI.2025r. VII.2025r. VIII.2025r. IX.2025r. X.2025r. XI.2025r. XII.2025r.
Powiat Mikołowski 3,2                      
Woj. Śląskie 3,9                      
KRAJ 5,4                      


Źródło: Urząd Statystyczny Bydgoszcz

 

Załączniki

stopa bezrobocia w latach 2000-2024
stopa bezrobocia w latach 2000-2024.xlsx 19 KB

ZOSTAŃ ŚLĄSKIM POLICJANTEM!


Powiatowa Rada Rynku Pracy przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Mikołowie

Na podstawie art. 23 ust. 3- 4 i 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 roku w sprawie rad rynku pracy.
 
 
W skład Powiatowej Rady Rynku Pracy powołani zostali:
Mirosław Duży – Starosta Mikołowski
Aneta Esnekier – Zastępca Burmistrza Mikołowa
Ewa Placha – Sekretarz Gminy Wyry
Elżbieta Piecha– Sekretarz Miasta Łaziska Górne
Janusz Ludwig – Rada OPZZ Województwa Śląskiego
Czesław Rakowski– Forum Związków Zawodowych Zarząd Województwa Śląskiego
Katarzyna Grabowska – NSZZ Solidarność Regionu Śląsko-Dąbrowskiego
Henryk Barzycki– Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców
Jan Gizdoń– Śląska Izba Rolnicza
Jan Pińkowski- Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
 

Przewodniczącym Rady wybrany został Starosta Mikołowski Mirosław Duży.
Wiceprzewodniczącą Rady wybrana została Pani Elżbieta Piecha.
 
Powiatowa Rada Rynku Pracy jest organem opiniodawczo-doradczym Starosty w sprawach polityki rynku pracy.
 
Do zakresu jej działania należy m.in. inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia w powiecie, ocena racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy, opiniowanie programów specjalnych, celowość realizacji Programu Aktywizacja i Integracja, o którym mowa w art. 62a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
 

 
Posiedzenia Powiatowej Rady Rynku Pracy:
- 19.01.2023 r.
- 04.04.2023 r.
- 22.08.2023 r.
- 13.12.2023 r.
- 21.02.2024 r.
- 19.06.2024 r.
- 18.09.2024 r.
- 04.12.2024 r.
- 12.02.2025 r.
 



 


Krajowy Fundusz Szkoleniowy - rezerwa


Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Załączniki

(1)KFS 2025 - Wytyczne dla urzędów pracy (2)
(1)KFS 2025 - Wytyczne dla urzędów pracy (2).pdf 520 KB
karta oceny 2025 formalna (1)
karta oceny 2025 formalna (1).odt 15 KB
karta oceny 2025 merytoryczna (1)
karta oceny 2025 merytoryczna (1).odt 16 KB
ogłoszenie o naborze KFS 2025
ogłoszenie o naborze KFS 2025.doc 326 KB
Regulamin KFS 2025 (1)
Regulamin KFS 2025 (1).pdf 379 KB
Wniosek KFS 2025 (1)
Wniosek KFS 2025 (1).doc 423 KB
Załącznik nr 1 do Wniosku - Formularz ubiegającego sie o pomoc de minimis (1)
Załącznik nr 1 do Wniosku - Formularz ubiegającego sie o pomoc de minimis (1).xlsx 55 KB
Załącznik nr 2 do Wniosku - oświadczenie o uzyskanej wysokości de minimis (1)
Załącznik nr 2 do Wniosku - oświadczenie o uzyskanej wysokości de minimis (1).docx 30 KB
Załącznik nr 3 do Wniosku - Program kształcenia (1)
Załącznik nr 3 do Wniosku - Program kształcenia (1).doc 78 KB
Załącznik nr 4 do Wniosku - Oświadczenia (1)
Załącznik nr 4 do Wniosku - Oświadczenia (1).docx 42 KB

Nabów w GZM

Urząd Metropolitalny Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii informuje, że w Biuletynie Informacji Publicznej Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii na stronie bip.metropoliagzm.pl w dziale Oferty pracy oraz na tablicy ogłoszeń znajdujących się w siedzibie urzędu w Katowicach przy ul. Barbary 21A, opublikowano ogłoszenie  Nr PI/02/2025 o naborze na stanowisko: urzędnicze w Departamencie Projektów i Inwestycji w Wydziale Projektów Infrastrukturalnych.
W treści ogłoszenia zawarte są informacje dotyczące:
- terminu składania aplikacji,
- wymagań niezbędnych i dodatkowych,
- głównych obowiązków pracownika,
- warunków pracy na stanowisku.
Osoby zainteresowane aplikowaniem na stanowisko, którego dotyczy nabór, proszone są o zapoznanie się z treścią ogłoszenia o naborze.


Nabór z limitu Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Łaziska Górne, 11.02.2025r.

INFORMACJA O NABORZE Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO

Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie ogłasza nabór wniosków Pracodawców o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego, o których mowa w art. 69a ust. 2 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia  i instytucjach rynku pracy, zgodnie z priorytetami wskazanymi przez Ministra właściwego do spraw pracy.

Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego:

1) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.

2) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.

3) Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.

4) Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.

5) Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.

6) Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.

7) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych  i opiekuńczych.

8) Rozwój umiejętności cyfrowych.

9) Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.

 

Planowany termin naboru wniosków:

      od 19.02.2025r. - wnioski przyjmowane od godz. 7:30

do 20.02.2025r.- wnioski przyjmowane do godz. 14:00

 

Miejsce składania wniosków:

Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie, ul. Chopina 8, 43-170 Łaziska Górne

 

 Limit KFS: 1 000 000,00

 

Elementy brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków:

    1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania KFS;
    2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
    3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania z KFS
      w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
    4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
    5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
    6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
    7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy;
    8. korzystanie przez Pracodawcę ze wsparcia w ramach KFS w latach poprzednich;
    9. uzasadnienie potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego, przy uwzględnieniu obecnych i przyszłych potrzeb pracodawcy oraz obowiązujących priorytetów wydatkowania środków KFS;
    10. uzasadnienie wyboru realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS;
    11. spełnianie warunków koniecznych do udzielenia pomocy de minimis.

Wzory dokumentów oraz Regulamin przyznawania Pracodawcy środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mikołowie w 2025 roku udostępnione są na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy.

UWAGA!

Nie jest brana pod uwagę kolejność zgłoszeń.

Decyduje data i godzina wpływu wniosku do Urzędu, a nie nadania.

Wnioski złożone poza wskazanym terminem pozostaną bez rozpatrzenia.

W okresie trwania naboru nie ma możliwości konsultowania z pracownikami urzędu roboczych lub ostatecznych wersji składanych wniosków z uwagi na konkursowy tryb naboru.

Środki przyznawane są na dany rok budżetowy, a więc oznacza to, że działania muszą zostać rozpoczęte oraz środki muszą zostać wydatkowane w roku, w którym zostały przyznane.

Termin udzielenia odpowiedzi na wnioski pracodawców uzależniony jest od zainteresowania zgłoszonego w naborze. Urząd zastrzega sobie możliwość dokonania odpowiedzi na wniosek pracodawcy w terminie późniejszym niż 30 dni od dnia złożenia. Informacja o przedłużeniu terminu odpowiedzi na wniosek zostanie zamieszona na stronie internetowej urzędu: https://mikolow.praca.gov.pl/ w zakładce Aktualności.

Załączniki

(1)KFS 2025 - Wytyczne dla urzędów pracy
(1)KFS 2025 - Wytyczne dla urzędów pracy.pdf 520 KB
karta oceny 2025 formalna
karta oceny 2025 formalna.odt 15 KB
karta oceny 2025 merytoryczna
karta oceny 2025 merytoryczna.odt 16 KB
Wniosek KFS 2025
Wniosek KFS 2025.doc 423 KB
Załącznik nr 1 do Wniosku - Formularz ubiegającego sie o pomoc de minimis
Załącznik nr 1 do Wniosku - Formularz ubiegającego sie o pomoc de minimis.xlsx 55 KB
Załącznik nr 2 do Wniosku - oświadczenie o uzyskanej wysokości de minimis
Załącznik nr 2 do Wniosku - oświadczenie o uzyskanej wysokości de minimis.docx 30 KB
Załącznik nr 3 do Wniosku - Program kształcenia
Załącznik nr 3 do Wniosku - Program kształcenia.doc 78 KB
Załącznik nr 4 do Wniosku - Oświadczenia
Załącznik nr 4 do Wniosku - Oświadczenia.docx 42 KB
Regulamin KFS 2025
Regulamin KFS 2025.pdf 379 KB

Życie i praca w Polsce 2024

Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydał broszurę „Życie i praca w Polsce – 2024", która zawiera informacje skierowane do obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, zamierzających rozpocząć karierę zawodową i zamieszkać w Polsce oraz do obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski po 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy.

Publikacja opisuje kwestie związane z systemem edukacji, opieki zdrowotnej, życia kulturowego, pracy i prowadzenia działalności gospodarczej, systemów podatkowych oraz systemów zabezpieczeń społecznych w Polsce.

Zachęcamy do lektury.


 

Załączniki

Broszura Życie i praca w Polsce 2024 (1)
Broszura Życie i praca w Polsce 2024 (1).pdf 1980 KB

Informacja o projekcie CZAS NA WŁASNĄ FIRMĘ

Stowarzyszenie Bielskie Centrum Przedsiębiorczości informuje o terminie drugiego naboru do projektu "Czas na własną firmę" w ramach Działania FESL.10.20 Wsparcie na założenie działalności gospodarczej.
Projekt skierowany jest do osób mieszkających lub pracujących na terenie podregionu bielskiego lub tyskiego województwa śląskiego, które są przewidziane do zwolnienia, zagrożone zwolnieniem lub zwolnione (w okresie po 28 maja 2021 r.) – z przyczyn niedotyczących pracownika.
Termin naboru: 21 lutego – 12 marca 2025.
Szczegółowe informacje na stronie www.bcp.org.pl/projekty/czas-na-wlasna-firme lub pod numerem 459 119 014.

Nabór w KPPSP Mikołów

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie ogłosił postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby przygotowawczej na stanowisko stażysta - docelowo starszy ratownik kierowca w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie.
Szczegółowe informacje oraz dokumenty do pobrania na stronie: